Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Pozwalają one skorygować wady zgryzu oraz skrzywione zęby. Wady zgryzu powodują wiele różnych następstw o fatalnych skutkach. Dlatego też, w ciągu ostatnich dwudziestu lat, wytworzono nową specjalizację stomatologii – ortodoncję, która zajmuje się korekcją wszelakich wad oraz skrzywień zębów. Niektóre wady zgryzu mogą być spowodowane czynnikami, które działały już w życiu prenatalnym, na przykład niewłaściwe ułożenie dziecka w łonie matki może prowadzić do nadmiernego wysunięcia szczęki. Bardzo często wszelkie wady zgryzu są predysponowane czynnikami genetycznymi, jednak najczęstszą przyczyną są niewłaściwe nawyki, które nabierane są w okresie dzieciństwa. Bardzo zły wpływ na stan naszego uzębienia ma ssanie palca czy też zbyt wczesne zaprzestanie karmienia piersią (➥ wikipedia.org).

Bardzo ważnym elementem w rozpoznawaniu możliwych wad zgryzu jest wizyta u ortodonty w momencie kiedy dziecko zaczyna tracić swoje pierwsze mleczne zęby. Specjalista ten pomoże ocenić czy wyrastające zęby są prawidłowo umiejscowione. Korygowanie wszelakich wad zgryzu jest możliwe nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych, u których proces kostnienia dawno się zakończył. Niestety u tych pacjentów leczenie jest trudniejsze i zazwyczaj trwa dłużej. Obecnie istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych (➥ zdrowawoda.net.pl), które dobierane są bezpośrednio do pacjenta.

Bardzo często stosowanym sprzętem jest aparat ortodontyczny ruchomy, który powinien być stosowany w wadach w obrębie proporcji szczęk. Zalecanie jest używanie go przez około trzynaście godzin dziennie przez okres około dwóch lat. Zazwyczaj stosowany jest on u dzieci i młodzieży. Stały aparat ortodontyczny jest przyklejony do zębów za pomocą specjalnych preparatów, które chronią szkliwo. Osoby, które korzystają z tego sprzętu zmuszone są do regularnych, comiesięcznych wizyt u ortodontów, którzy panują nad prawidłowym procesem leczenia. Stosowanie aparatu ortodontycznego jest przeciwwskazane u osób przewlekle chorujących na przykład na cukrzycę. Niestety z tego typu sprzętu muszą także zrezygnować osoby, które mają problemy z układem hormonalnym. Każdy pacjent, który poszukuje odpowiedniego miejsca do przeprowadzenia leczenia może skorzystać z wyszukiwarki internetowej (➥ dentysta-stomatolog.com), bądź popytać wśród swojej rodziny i przyjaciół. W Krakowie nie brakuje takich placówek stomatologicznych, dlatego każdy z pewnością łatwo i szybko znajdzie odpowiednią lokalizację dla siebie.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>