Proste zęby to nie tylko kwestia urody

Coraz więcej osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego, nawet w dorosłym życiu i to wcale niekoniecznie w młodości. Z jednej strony leczenie ortodontyczne jest coraz bardziej dostępne, z drugiej – coraz powszechniejsza staje się wiedza, że nieprawidłowy zgryz przyczyniać się może do wielu problemów.

Wśród konsekwencji nieprawidłowo ułożonych zębów znajdują się zarówno wady wymowy, jak trudności z dokładnym oczyszczeniem wszystkich przestrzeni, co może być powodem próchnicy oraz parodontozy i innych problemów dziąseł, gorsze rozdrabnianie jedzenia, które przekłada się na słabsze trawienie, a w skrajnych przypadkach bóle głowy czy inne tego rodzaju dolegliwości.

Decydującym dla wielu osób wciąż jest jednak piękny, równy uśmiech. Niekiedy powodem poddawania się korekcji zgryzu jest to, że zęby są zbyt stłoczone, czasem zbyt wysunięte do przodu, czasem też możliwe jest rozsunięcie pozostałych zębów podczas noszenia aparatu na tyle, że nie jest konieczne wstawienie implantu w miejsce usuniętego. Czasem, gdy zęby są bardzo mocno w szczęce lub żuchwie, która jest na wszystkie za mała, zalecana jest ekstrakcja, aby zmieściły się, tworząc równy łuk. Przyczyny problemów ze zgryzem mogą leżeć zarówno w genetycznie uwarunkowanej drobnej budowie tej części czaszki, jak i w nieprawidłowych nawykach w dzieciństwie (ssanie kciuka, zbyt długie picie z butelki, itp.) albo zbyt szybkiej utracie zębów mlecznych, co sprawia potem, że te stałe nie mogą się wykształcić w prawidłowym położeniu.

Dzisiejsze aparaty ortodontyczne nie muszą być widoczne – są dostępne zarówno wykonane z materiałów przeźroczystych i w kolorze zbliżonym do zębów, jak i – najdroższe ze stałych aparatów – zakładane po wewnętrznej stronie zębów. Warto wiedzieć, jakie mamy możliwości, jednakże w kwestiach innych niż czysto estetyczne to zawsze lekarz – stomatolog ortodonta – ostatecznie decyduje o tym, czy dany typ aparatu jest dla nas odpowiedni. W miastach takich jak Kielce bez problemu znajdziemy odpowiedni gabinet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. dentysta Kielce, a bez trudu trafimy na przegląd dentystów: dentysta-stomatolog.com/kielce,1.html, wraz z zakresem usług, jakie oferują w swoim gabinecie oraz opiniami innych pacjentów.

Wśród młodych ludzi aparat ortodontyczny od dawna nie jest powodem do wstydu, a wręcz wybierane są kolorowe zamki do przyklejania na zęby, które stają się dodatkowym elementem zabawy swoim wyglądem. Dorośli, aktywni zawodowo, częściej jednak wolą opcje dyskretne. Dzisiejsze aparaty z ceramicznymi, porcelanowymi lub kryształowymi zamkami są właściwie na pierwszy rzut oka niewidocznie, można więc nie zorientować się nawet od razu, że ktoś nosi aparat.

Warto wiedzieć, że do kosztów samego założenia aparatu dochodzą wizyty kontrolne co około 4 tygodnie, podczas których aparat jest na bieżąco regulowany, jak też przygotowanie wcześniej – wyleczenie i oczyszczenie z kamienia wszystkich zębów, wykonanie zdjęć rentgenowskich, itp. Jeżeli zastanawiamy się, czy i kiedy należy skorygować zgryz, wątpliwości pomoże rozwiać nasz stomatolog. Kielce mają wielu lekarzy od lat pracujących z coraz nowocześniejszymi rozwiązaniami w ortodoncji, którzy dobiorą najlepsze dla nas sposoby leczenia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>